2020 B.C. Election Candidates

Greater Victoria

Esquimalt-Metchosin

  • BC NDP – Mitzi Dean (Incumbent)
  • BC Greens – Andy MacKinnon
  • Independent – Desta McPherson
  • BC Liberals – RJ Senko

Langford-Juan de Fuca

  • BC Greens – Gord Baird
  • BC Liberals – Kelly Darwin
  • BC NDP – John Horgan (Incumbent)
  • Communist Party of BC – Tyson Strandlund

Oak Bay-Gordon Head

  • Communist Party of BC – Florian Castle
  • BC Greens – Nicole Duncan
  • BC Liberals – Roxanne Helme
  • BC NDP – Murray Rankin

Saanich North and the Islands

  • BC NDP – Zeb King
  • BC Greens – Adam Olsen (Incumbent)
  • BC Liberals – Stephen P. Roberts

Saanich South

  • BC Greens – Kate O’Connor
  • BC NDP – Lana Popham (Incumbent)
  • BC Liberals – Rishi Sharma

Victoria Beacon Hill

  • BC Liberals – Karen Bill
  • BC NDP – Grace Lore
  • BC Greens – Jenn Neilson
  • Independent – Jordan Reichert

Victoria-Swan Lake

  • BC NDP – Rob Fleming (Incumbent)
  • BC Greens – Annemieke Holthuis
  • Communist Party of BC – Walt Parsons
  • Independent – Jenn Smith
  • BC Liberals – David Somerville

Vancouver Island

Courtenay-Comox

  • BC Greens – Gillian Anderson
  • BC Liberals – Brennan Day
  • BC NDP – Ronna-Rae Leonard (Incumbent)

Cowichan Valley

  • BC NDP – Rob Douglas
  • BC Greens – Sonia Furstenau (Incumbent)
  • BC Liberals – Tanya Kaul

Mid Island-Pacific Rim

  • BC Libertarian Party Robert – Alexander Clarke
  • Independent – Graham Hughes
  • BC Greens – Evan Jolicoeur
  • BC NDP – Josie Osborne
  • BC Liberals – Helen Poon

Nanaimo

  • BC Liberals – Kathleen Jones
  • BC NDP – Sheila Malcolmson (Incumbent)
  • BC Greens – Lia Marie Constance Versaevel

Nanaimo-North Cowichan

  • BC Greens – Chris Istace
  • BC Liberals – Duck (don) Paterson
  • BC NDP – Doug Routley (Incumbent)

North Island

  • BC NDP – Michele Babchuk
  • BC Liberals – Norm Facey
  • BC Greens – Alexandra Morton
  • BC Conservative Party – John Twigg

Parksville-Qualicum

  • BC Greens – Rob Lyon
  • BC Conservative Party – Don Purdey
  • Independent – John St John
  • BC Liberals – Michelle Stilwell (Incumbent)
  • BC NDP – Adam Walker

Northern British Columbia

Nechako Lakes

  • Independent – Margo Maley
  • BC Libertarian Party – Jon Rempel
  • BC Liberals – John Rustad (Incumbent)
  • BC NDP – Anne Marie Sam
  • Christian Heritage Party of BC – Dan Stuart

North Coast

  • BC Libertarian Party – Jody Craven
  • BC Liberals – Roy Jones
  • BC NDP – Jennifer Rice (Incumbent)

Peace River North

  • BC Conservative Party – Trevor Bolin
  • BC Liberals – Dan Davies (Incumbent)
  • BC NDP – Danielle Monroe

Peace River South

  • BC Liberals – Mike Bernier (Incumbent)
  • BC Conservative Party – Kathleen Connolly
  • BC NDP – Cory Longley
  • Wexit BC – Dorothy Sharon Smith

Prince George-Mackenzie

  • BC NDP – Joan Atkinson
  • BC Greens – Catharine Kendall
  • Christian Heritage Party of BC –Dee Kranz
  • BC Liberals – Mike Morris (Incumbent)
  • BC Libertarian Party – Raymond Rogers

Prince George-Valemount

  • BC Liberals – Shirley Bond (Incumbent)
  • BC Greens – Mackenzie Kerr
  • BC NDP – Laura Parent
  • BC Libertarian Party – Sean Robson

Skeena

  • BC NDP – Nicole Halbauer
  • Independent – Martin Holzbauer
  • BC Liberals – Ellis Ross (Incumbent)

Stikine

  • BC NDP – Nathan Cullen
  • Rural BC Party – Darcy Repen
  • BC Liberals – Gordon Sebastian
  • Christian Heritage Party of BC –Rod Taylor

Kootenays

Columbia River-Revelstoke

  • BC Greens – Samson Boyer
  • BC NDP – Nicole Cherlet
  • BC Liberals – Doug Clovechok (Incumbent)

Kootenay East

  • BC Liberals – Tom Shypitka (Incumbent)
  • BC NDP – Wayne Steski
  • BC Greens – Kerri Wall

Kootenay West

  • BC Conservative Party – Glen Byle
  • BC NDP – Katrine Conroy (Incumbent)
  • BC Greens –  Andrew Duncan
  • BC Liberals – Corbin Kelley
  • Independent – Fletcher Quince
  • Independent –Ed Varney

Nelson-Creston

  • BC NDP – Brittny Anderson
  • BC Greens – Nicole Charlwood
  • BC Liberals – Tanya Finley
  • BC Libertarian Party – Terry Tiessen

Okanagan, Shuswap and Boundary

Boundary-Similkameen

  • Wexit BC – Arlyn Greig
  • BC NDP – Roly Russell
  • BC Conservative Party – Darryl Seres
  • BC Liberals – Petra Veintimilla

Kelowna-Lake Country

  • BC Libertarian Party –Kyle Geronazzo
  • BC Greens – John Janmaat
  • BC NDP – Justin Kulik
  • BC Liberals – Norm Letnick (Incumbent)
  • Independent –Silverado Brooks Socrates

Kelowna-Mission

  • BC Liberals – Renee Merrifield
  • BC Greens – Amanda Poon
  • BC NDP – Krystal Smith

Kelowna West

  • BC Libertarian Party – Matt Badura
  • BC NDP – Spring Hawes
  • Independent – Magee Mitchell
  • BC Liberals – Ben Stewart (Incumbent)
  • BC Greens – Peter A. Truch

Penticton

  • BC Liberals – Dan Ashton (Incumbent)
  • BC NDP – Toni Boot
  • BC Libertarian Party – Keith MacIntyre
  • BC Greens – Ted Shumaker

Shuswap

  • BC Liberals – Greg Kyllo (Incumbent)
  • BC NDP – Sylvia Lindgren
  • BC Greens – Owen Madden

Vernon-Monashee

  • BC Conservative Party – Kyle Delfing
  • BC Liberals – Eric Foster (Incumbent)
  • BC NDP – Harwinder Sandhu
  • BC Greens – Keli Westgate

Thompson and Cariboo

Cariboo-Chilcotin

  • BC NDP – Scott Andrews
  • BC Libertarian Party –James Buckley
  • BC Liberals – Lorne Doerkson
  • BC Greens – David Laing
  • Independent – Katya Potekhina

Cariboo North

  • BC NDP – Scott Elliot
  • BC Greens – Douglas Gook
  • BC Liberals – Coralee Oakes (Incumbent)
  • BC Conservative Party – Kyle Townsend

Fraser-Nicola

  • Independent – Dennis Adamson
  • Independent – Mike Bhangu
  • BC NDP – Aaron Sumexheltza
  • BC Liberals – Jackie Tegart (Incumbent)
  • BC Greens – Jonah Timms

Kamloops-North Thompson

  • BC Conservative Party – Dennis Giesbrecht
  • BC NDP – Sadie Hunter
  • BC Greens – Thomas Martin
  • BC Liberals – Peter Milobar (Incumbent)
  • Independent – Brandon Russell

Kamloops-South Thompson

  • BC Greens – Dan Hines
  • BC Liberals – Todd Graham Stone (Incumbent)
  • BC NDP – Anna Thomas

Fraser Valley

Abbotsford-Mission

  • Christian Heritage Party of BC –  Aeriol Alderking
  • BC NDP – Pam Alexis
  • BC Greens – Stephen Fowler
  • BC Liberals – Simon Gibson (Incumbent)
  • BC Conservative Party – Trevor Hamilton

Abbotsford South

  • BC Liberals – Bruce Banman
  • BC Greens – Aird Flavelle
  • BC NDP – Inder Johal
  • Christian Heritage Party of BC –Laura-Lynn Thompson

Abbotsford West

  • BC Liberals – Michael de Jong (Incumbent)
  • BC Greens – Kevin Eastwood
  • BC Vision – Sukhi Gill
  • BC Conservative Party – Michael Henshall
  • BC NDP – Preet Rai

Chilliwack

  • Independent – Josue Anderson
  • BC Libertarian Party – Andrew Coombes
  • BC Greens – Tim Cooper
  • BC NDP – Dan Coulter
  • BC Conservative Party – Diane Janzen
  • BC Liberals – John Martin (Incumbent)

Chilliwack-Kent

  • BC Libertarian Party – Eli Gagne
  • BC Greens – Jeff Hammersmark
  • Independent – Jason Lum
  • BC NDP – Kelli Paddon
  • BC Liberals – Laurie Throness (Incumbent)

Langley

  • BC Conservative Party – Shelly Jan
  • BC Greens – Bill Masse
  • BC NDP – Andrew Mercier
  • BC Liberals – Mary Polak (Incumbent)

Langley East

  • BC NDP – Megan Dykeman
  • BC Libertarian Party – Alex Joehl
  • BC Liberals – Margaret Kunst
  • Independent – Tara Reeve
  • BC Conservative Party – Ryan Warawa
  • BC Greens – Cheryl Wiens

Maple Ridge-Mission

  • BC NDP – Bob D’Eith (Incumbent)
  • BC Liberals – Chelsa Meadus
  • BC Greens – Matt Trenholm

Maple Ridge-Pitt Meadows

  • BC Liberals – Cheryl Ashlie
  • BC NDP – Lisa Beare (Incumbent)

Surrey

Surrey-Cloverdale

  • BC Conservative Party – Aisha Rehana Bali
  • BC Liberals – Marvin Hunt (Incumbent)
  • BC Greens –Rebecca Smith
  • BC NDP – Mike Starchuk
  • Independent – Marcella Williams

Surrey-Fleetwood

  • BC NDP – Jagrup Brar (Incumbent)
  • BC Greens –Dean McGee
  • BC Liberals – Garry Thind

Surrey-Green Timbers

  • BC NDP – Dilraj Atwal
  • BC Liberals – Rachna Singh (Incumbent)

Surrey-Guildford

  • BC NDP – Garry Begg (Incumbent)
  • BC Liberals – Dave Hans
  • Independent – Sam Kofalt
  • BC Greens – Jodi Murphy

Surrey-Newton

  • BC NDP – Harry Bains (Incumbent)
  • BC Liberals – Paul Boparai
  • BC Greens – Asad Syed

Surrey-Panorama

  • BC Liberals – Gulzar Cheema
  • BC Vision – Sophie Shrestha
  • BC NDP – Jinny Sims (Incumbent)

Surrey South

  • BC Liberals – Stephanie Cadieux (Incumbent)
  • BC NDP – Pauline Greaves
  • BC Greens – Tim Ibbotson

Surrey-Whalley

  • BC Communist Party – Ryan Abbott
  • BC Vision – Jag Bhandari
  • BC Liberals – Shaukat Khan
  • BC NDP – Bruce Ralston (Incumbent)

Surrey-White Rock

  • BC Libertarian Party –Jason Bax
  • BC Liberals – Trevor Halford
  • BC Greens – Beverly (Pixie) Hobby
  • Independent – Megan Knight
  • BC NDP – Bryn Smith

Richmond and Delta

Delta North

  • BC NDP – Ravi Kahlon (Incumbent)
  • BC Greens – Neema Manral
  • BC Liberals – Jet Sunner

Delta South

  • BC Liberals – Ian Paton (Incumbent)
  • BC NDP – Bruce Reid
  • BC Greens –Peter van der Velden

Richmond North Centre

  • BC NDP – Jaeden Dela Torre
  • BC Greens –Vernon Wang
  • BC Liberals – Teresa Wat (Incumbent)

Richmond-Queensborough

  • BC Greens – Earl Einarson
  • BC Conservative Party –Kay Hale
  • BC Liberals – Jas Johal (Incumbent)
  • BC NDP – Aman Singh

Richmond South Centre

  • BC Liberals – Alexa Loo
  • BC NDP – Henry Yao

Richmond-Steveston

  • BC NDP – Kelly Greene
  • Independent –Vince Li
  • BC Liberals – Matt Pitcairn

Burnaby, New Westminster, and Coquitlam

Burnaby-Deer Lake

  • BC Liberals – Glynnis Hoi Sum Chan
  • BC Greens – Mehreen Chaudry
  • BC NDP – Anne Kang (Incumbent)

Burnaby-Edmonds

  • BC Liberals – Tripat Atwal
  • BC NDP – Raj Chouhan (Incumbent)
  • BC Greens – Iqbal Parekh

Burnaby-Lougheed

  • BC NDP – Katrina Chen (Incumbent)
  • BC Liberals – Tariq Malik
  • BC Libertarian Party – Dominique Paynter
  • BC Greens – Andrew Williamson

Burnaby North

  • BC Liberals – Raymond Dong
  • BC NDP – Janet Routledge (Incumbent)
  • BC Greens – Norine Shim

Coquitlam-Burke Mountain

  • BC Greens – Adam-Bremner Akins
  • BC NDP – Fin Donnelly
  • BC Liberals – Joan Isaacs (Incumbent)

Coquitlam-Maillardville

  • BC Liberals –  Willam Davies
  • BC NDP – Selina Robinson (Incumbent)
  • BC Greens – Nicola Spurling

New Westminster

  • BC Liberals – Lorraine Brett
  • BC Conservative Party –Benny Ogden
  • BC Greens – Cyrus Sy
  • BC NDP – Jennifer Whiteside
  • BC Libertarian Party –Donald Wilson

Port Coquitlam

  • BC Libertarian Party – Lewis Clarke Dahlby
  • BC NDP – Mike Farnworth (Incumbent)
  • BC Greens – Erik Minty
  • BC Liberals – Mehran Zargham

Port Moody-Coquitlam

  • BC Conservative Party – Brandon Fonseca
  • BC NDP – Rick Glumac (Incumbent)
  • BC Greens – John Latimer
  • BC Liberals – James Robertson
  • BC Libertarian Party – Logan Smith

North Shore and Sunshine Coast

North Vancouver-Lonsdale

  • BC Liberals – Lyn Anglin
  • BC Greens – Christopher Hakes
  • BC NDP – Bowinn Ma (Incumbent)

North Vancouver-Seymour

  • BC NDP – Susie Chant
  • BC Greens – Harrison Johnston
  • BC Liberals – Jane Thornthwaite (Incumbent)
  • BC Libertarian Party – Clayton Welwood

Powell River-Sunshine Coast

  • BC Greens – Kim Darwin
  • BC NDP – Nicholas Simons (Incumbent)
  • BC Liberals – Sandra Stoddart-Hansen

West Vancouver-Capilano

  • BC NDP – Amelia Hill
  • BC Liberals – Karin Kirkpatrick
  • BC Greens – Rasoul Narimani
  • Independent – Anton Shendryk

West Vancouver-Sea to Sky

  • BC NDP – Keith Murdoch
  • BC Liberals – Jordan Sturdy (Incumbent)
  • BC Greens – Jeremy Valeriote

Vancouver

Vancouver-Fairview

  • BC Liberals – George Affleck
  • BC Libertarian Party – Sandra Filosof-Schipper
  • BC Greens – Ian Goldman
  • BC NDP – George Heyman (Incumbent)

Vancouver-False Creek

  • BC NDP – Brenda Bailey
  • BC Libertarian Party – Naomi Chocyk
  • BC Conservative Party – Erik Gretland
  • BC Greens – Maayan Kreitzman
  • BC Liberals – Sam Sullivan (Incumbent)

Vancouver-Fraserview

  • BC NDP – George Chow (Incumbent)
  • BC Liberals – David Grewal
  • BC Greens – Françoise Raunet

Vancouver-Hastings

  • BC Libertarian Party – Golok Z Buday
  • BC Greens – Bridget Burns
  • Communist Party of BC – Kimball Cariou
  • BC Liberals – Alex Read
  • BC NDP – Niki Sharma

Vancouver-Kensington

  • BC NDP – Mable Elmore (Incumbent)
  • BC Liberals – Paul Lepage
  • BC Greens – Nazanin Moghadami
  • Independent – Salvatore Vetro

Vancouver-Kingsway

  • BC Liberals – Cole Anderson
  • BC Greens – Scott Bernstein
  • BC NDP – Adrian Dix (Incumbent)
  • BC Libertarian Party – Karin Litzcke

Vancouver-Langara

  • BC Greens – Stephanie Hendy
  • BC Liberals – Michael Lee (Incumbent)
  • BC Libertarian Party – Paul Matthews
  • BC NDP – Tesicca Chi-Ying Truong

Vancouver-Mount Pleasant

  • BC NDP – Melanie Mark (Incumbent)
  • BC Greens – Kelly Tatham
  • BC Liberals – George Vassilas

Vancouver-Point Grey

  • BC Liberals – Mark Bowen
  • BC NDP – David Eby (Incumbent)
  • BC Greens – Devyani Singh

Vancouver-Quilchena

  • BC Greens – Michael Barkusky
  • BC NDP – Heather McQuillan
  • BC Liberals – Andrew Wilkinson (Incumbent)

Vancouver-West End

  • BC NDP – Spencer Chandra Herbert (Incumbent)
  • BC Liberals – Jon Ellacott
  • BC Greens – James Marshall
  • BC Libertarian Party – Kim McCann

Visit Elections BC to see maps of the electoral districts. 

 

Related Stories

Send us your news tips and videos!